Dzień podróżnika- Peru-Chile- Boliwia
W dniu dzisiejszym Uczniowie IOLA mieli przyjemność przenieść się do Ameryki Południowej.
Wraz z prof. dr hab. Markiem Jóźwiakiem oraz panią Dyrektor, podczas prezentacji jednej z ich wypraw naukowych mieliśmy możliwość poznania, a nawet zasmakowania innej kultury.
Polecieliśmy do Arrequipa- miasta słynącego z kolonialnych budynków, zbudowanych z białej skały pochodzenia wulkanicznego. Mogliśmy oglądać slajdy ze zdjęciami tamtejszych miejsc.
Następnie wybraliśmy się na Wyspy Ballestos, czyli maleńkie skalne wysepki, które stały się domem dla setek tysięcy ptaków-głównie pelikanów, alk , na tej wyspie znajdują się również rzadkie pingwiny peruwiańskie. Odwiedziliśmy także najgłębszy kanion na świecie, czyli Kanion Colca.Poznaliśmy Boginię Pachamama, której świętym zwierzęciem jest lama. Paczamama w języku Keczua i Aimara oznacza bogini ziemi – matka swiata, matka natura. Kult Pachamamy wymagał składania ofiar z dzieci. Kult Paczamamy ciągle trwa, do tej pory ludzie wierzą, że odpowiada za porządek świata, jednak teraz składane są płody lamy. Omawiając kulturę, tradycje i najciekawsze informacje dot. Peru pani Dyrektor poczęstowała nas tradycyjnym daniem -chicharronem. Są to kawałki boczku smażone we własnym tłuszczu. To jeden z najbardziej lubianych i najchętniej wybieranych streetfoodów w Peru.
To była wyjątkowa wyprawa, dziękujemy!