Uczniowie I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego już po raz kolejny mieli przyjemność uczestnictwa w Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Dziś muszę zwyciężyć tego człowieka, którym byłem wczoraj”. Każdy dzień oparty był na nowym przesłaniu, które przyświecało uczniom podczas kolejnych zajęć dydaktycznych.
Pierwszy dzień odbywał się pod hasłem „Walka, która się nie odbyła”. Sensei Paweł Krzywański- Wicemistrz świata i mistrz Europy w karate tradycyjnym – swoim treningiem zapoznał uczniów z zasadami japońskich sztuk walki, a także z tradycją kulturą i stylem życia kraju kwitnącej wiśni. 🥋
Uczestnicy brali również udział w treningach i zajęciach sportowych prowadzonych przez Mistrzów Olimpijskich – Katarzynę Krzywańską, Anitę Włodarczyk, Katarzynę Niedźwiedzką, Roberta Korzeniowskiego, a także pięściarkę Karolinę Koszewską, co było dla nich zarówno ogromną niespodzianką jak i potężnym wyzwaniem.
W zajęciach Dojo Stara Wieś udział wziął również Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także inni przedstawiciele organizacji olimpijskich.
Podczas pobytu w Dojo Stara Wieś uczniowie wybrali się również na wycieczkę z przewodnikiem Przedborskiego Parku Krajobrazowego na Kozłową Górę.
Oprócz fantastycznych zajęć sportowych, uczestnicy brali również udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Jóźwiak . Pani Dyrektor poprowadziła bowiem warsztaty z zakresu japońskiej sztuki układania ikebany. Zajęcia te łączyły w sobie estetyczną wrażliwość, przyrodniczą wiedzę, a także poszukiwanie łączności z mistycznym światem przyrody.
Uczniowie wykonywali również mini odkrywki glebowe, badali kwasowość i zawartość węglanów wapnia, tworzyli pomiary meteorologiczne, a także badania właściwości fizyczno-chemicznych wody. Zajęcia terenowe były prowadzone przez Założyciela naszej szkoły- prof. dr hab. Marka Jóźwiaka.
Oprócz zajęć uczniowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez Wicedyrektora naszej szkoły- panią mgr Oliwię Bierońską pt. „Jak się uczyć i nie zwariować”, a także uczestniczyli w wykładzie i filmie dotyczącym METAVERSUM prowadzonym przez Anetę Grzanek.
Na koniec uczestnicy mieli możliwość brylowania na parkiecie w rytm współczesnej muzyki. W taki oto sposób zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie klas pierwszych rozpoczęli rok szkolny 2022/2023.