W ubiegły piątek (8 kwietnia) uczniowie trzeciej klasy IOLA, wraz z Panią mgr Iwoną Kaselą, odwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Wizyta była dopełnieniem ostatnich lekcji języka polskiego, podczas których zapoznawali się z twórczością pisarza.

Uczniowie, razem z przewodnikiem, zwiedzili wystawę stałą poświęconą Stefanowi Żeromskiemu. W pierwszej sali, gdzie znajdują się eksponaty związane z okresem jego dzieciństwa i osobami mu najbliższymi, poznali historię jego przodków. Obejrzeli herby rodowe i pamiątki, które zachowały się po jego rodzicach.

W drugiej sali znajdują się materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego. Nasi licealiści mieli okazję usiąść z drewnianych szkolnych ławkach z pochyłymi pulpitami, w których znajdują się otwory na szklane kałamarze. Obejrzeli także fotografie ważnych dla młodego Żeromskiego osób: zdjęcia nauczycieli, kolegów oraz pierwszych sympatii pisarza. Mogli zobaczyć również kopię munduru uczniowskiego oraz rekwizyty z filmu „Syzyfowe prace” – drewniane tornistry i piórniki, tabliczki uczniowskie oraz dyscyplinę.

Duże zainteresowanie wzbudziły też zdjęcia z podróży pisarza po Polsce i zagranicy, rękopisy oraz płyta z nagraniem jego głosu.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ Z BIEŻĄCYCH WYDARZEŃ W NASZEJ GALERII 2021-2022.