Wczoraj w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbyło się czytanie performatywne listów z kieleckiego getta. Zaprezentowane zostały listy Hanki Goldszajd pisane z okupowanych przez Niemców Kielc do jej brata Aby, siostry Sury i szwagra Herszla, zesłanych do kopalni na Syberię. Listy przetrwały przywiezione najpierw spod Czelabińska do Polski w 1946 roku, a potem zabrane do Izraela.

Hanka Goldszajd, jej matka Rywka, ojciec Jakub i brat Chaim nie przeżyli Zagłady. Wywiezieni z kieleckiego getta, zginęli w Treblince w 1942 roku. Treść listów uzupełniły wspomnienia o rodzicach Yaacova Kotlickiego, syna Sury i Herszla..

Listy zinterpretowały uczennice naszej Szkoły – Nina Kaszyńska i Nikola Wójcik oraz aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Andrzej Cempura. Opiekę reżyserską sprawował Dawid Żłobiński, a teksty, na podstawie książki „Listy z getta”, opracował Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Czytanie zostało zorganizowane w ramach Roku Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta ustanowionego przez Radę Miasta Kielc.

Całość można obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniejanakarskiego/videos/2128418877316056

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ Z BIEŻĄCYCH WYDARZEŃ W NASZEJ GALERII 2021-2022.