Wczoraj (1 marca) obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, odbyła się premiera spektaklu pt. „Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona”, poświęconego Danucie Siedzikównie (ps. „Inka”). Sztukę wyreżyserował Lech Sulimierski, który współpracuje również z naszym Liceum.

Spektakl powstał na podstawie „Antygony” Sofoklesa oraz antologii poezji komunistycznej i antykomunistycznej Bohdana Urbankowskiego pt. „Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina”. Opowiada on o czasach stalinowskich i o ludziach, którzy są wierni zasadom i walczą o prawdę. Na scenie wystąpili: aktorzy Studia Teatralnego „LS”, członkowie Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce”, tancerze z Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” oraz grupa „Wilczyński”.

Po spektaklu widzowie obejrzeli krótki film o Lechu Sulimierskim, który w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia pracy artystycznej. Na koniec widzowie złożyli reżyserowi życzenia i gratulacje. Delegacja I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego pogratulowała aktorowi i pedagogowi wspaniałego spektaklu oraz podziękowała za jego wkład w rozwój kultury i dotychczasową współpracę ze Szkołą.

Fot. Agnieszka Markiton